Prečo Slovák nevidí príležitosť tam, kde Američan áno?

Autor: Marián Repáň | 7.8.2012 o 7:48 | (upravené 7.8.2012 o 9:04) Karma článku: 8,54 | Prečítané:  2099x

Pred dvoma rokmi začali v USA vznikať webové stránky, ktoré umožňujú ich návštevníkom bezpečne ponúkať za symbolický poplatok zapožičanie rôznych veci, ktoré doma majú. Môžu si tak privyrobiť požičiavaním veci, ktoré si kedysi v minulosti kúpili a nepotrebujú ich mať denne k dispozícií. Na druhú stranu požičiavajúci si tak vec, ktorú jednorazovo alebo sporadicky potrebuje, nemusí kupovať, keď si ju požičia od niekoho v susedstve. Ušetrí tak peniaze za jej nákup a nezavadzia mu potom po zbytok života niekde doma.

Nehovoriac o ďalších pozitívnych aspektoch na životnom prostredí alebo samotnej spoločnosti.

Nedávno prevádzkovatelia jednej z takýchto stránok zrealizovali prieskum, v ktorom sa okrem iného používateľov pýtali, koľko si požičiavaním svojich veci dokážu ročne privyrobiť.
Tí najaktívnejší, čo ponúkajú najviac veci, až 1000$ ročne. A pritom za požičanie nežiadajú veľa, zväčša len symbolický poplatok.

Keď pred ôsmimi mesiacmi vznikla takáto stránka aj na Slovensku, jej používatelia na rozdiel od tých Amerických nezačali hromadne ponúkať svoje knihy, hry, nástroje, náradie a takmer všetko, čo vás napadne.

Vytvorili sa dve skupiny. Tí, čo sú ochotní niečo požičať, ale nič za to nechcú. Teda chcú, nezištne pomôcť.
A potom tí druhí. Nepomerne mnohopočetnejší, ktorí narozdiel od spomínaných Američanov, ktorí sa ihneď chopili šance zlepšiť svoju finančnú situáciu, len veľavravne konštatujú, "to nebude fungovať". Bez toho, aby reálne zistili, ako to funguje, naďalej bedákajú, ako zle sa majú a ako tu nič nefunguje.

Američania to vedia odjakživa. Ak sa o seba nepostarajú sami, nik to za nich nespraví. My si naďalej blažene užívame predstavu, že o nás sa predsa niekto postará. Nám sa to predsa stať nemôže...

I keď toto je vlastne charakteristické pre celú Európu. Vypovedá o tom aj porovnanie, aké percento populácie by chcelo podnikať v USA a Európe.
A takýto aktívny prístup vlastne vyžadujú aj obdobné stránky od svojich používateľov, keďže musíte vyvinúť "nesmiernu námahu" pri nahrávaní svojich veci... :-))

Ak patríte k tým, ktorí vítajú každú takúto príležitosť, môžete si to skúsiť na spomínanej slovenskej stránke.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S nádchou na urgentný príjem? Zaplatíte desať eur, navrhuje Drucker

Viac ako 70 percent výjazdov záchraniek k pacientom, ktorých dovezú na nemocničnú pohotovosť, je podľa analytika zbytočných.

DOMOV

Na draho prenajatú limuzínu si šéf štátnej firmy vybavil aj majáky

Akciovka pre Bačíka nevýhodne prenajímala limuzínu.

KOMENTÁRE

Čo bráni Ficovi postaviť sa proti extrémistom?

Vláda nad verejný záujem postavila vlastný záujem o prežitie.


Už ste čítali?