Neuveriteľná "hubačka" vo Fínsku (foto).

Autor: Marián Repáň | 5.12.2011 o 8:01 | Karma článku: 8,59 | Prečítané:  3746x

Ak ste čítali moje predchádzajúce články, viete, že o krajinách, ktoré som navštívil, píšem najmä z pohľadu zaujímavosti, resp. veci, ktoré ma natoľko zaujali, že sa chcem o ne podeliť. Rovnako tak budem písať aj o Fínsku, odkiaľ som sa nedávno vrátil.

Fínsko malo byť a aj bolo vrcholom cesty našej trojčlennej výpravy po Pobaltí a spomenutom Fínsku.
To, že tieto štáty stoja za návštevu, je nepochybné. Nehovoriac o fínskej prírode, ktorá je nádherná, najmä s prichádzajúcou jeseňou.
Čo mi ale pevne utkvelo v pamäti je príležitosť, ktorú fínska príroda ponúka ľuďom, ktorí chcú vidieť túto krajinu bez toho, aby ich to čokoľvek stálo.

Ak ste videli ruskú rozprávku Mrázik (ak nie, určite bude možnosť aj počas týchto Vianoc), skúste si spomenúť na časť, v ktorej malé medvede zbierajú makety hríbov v lese. Teda po tom, čo som videl vo fínskych lesoch si už nie som celkom istý, či išlo o makety alebo ozajstné hríby. Tie fínske totiž boli rovnakej veľkosti a v rovnako veľkom množstve bez problémov nájditeľné všade. Doslova sa dajú zbierať z auta popri ceste.Ako dôkaz prikladám pár fotiek, aj z cintorína na okraji mesta:-)
422a.jpg

454a.jpg

461.jpg

Šesť poriadných kúskov v jednom záberte.

457.jpg

453a.jpg
Toto asi nepotrebuje komentár.

Očividne tam hríby nikto alebo takmer nikto nezbiera. Zrejme kvôli Černobylu, s čím som sa stretol aj v Nemecku a na čo ma upozornil môj spolucestujúci.

A kde teda vidím tu príležitosť vidieť Fínsko bez akýchkoľvek výdavkov?
Po návrate som si pozrel, koľko stojí v SR kilogram sušených lesných húb. 64€. Podľa toho, čo som mal vo fínskych lesoch možnosť vidieť, by nazbieranie takéhoto množstva húb trvalo tak hodinu až dve. Áno, mám na mysli hmotnosť v sušenom stave.
Stačí teda, ak si svoj pobyt o trošku predĺžite a náklady vám refunduje samotná fínska príroda, kvôli ktorej tam ide asi väčšina turistov a cestovateľov. Slovenské hotely huby od vás určite radi odkúpia:-).

Keď som o tomto hovoril v rodine mojej partnerky, reakcia bola nečakaná. Vraj ich známy z vedľajšej dediny tam za týmto účelom bol pred rokmi, kým ešte nebol Schengen. S kamošom naložili plný nákladiak hríbov s cieľom ich speňažiť na Slovensku. Ich zámer však skončil veľmi rýchlo, na hraniciach svoj lup pracne vykladali a s prázdnou korbou boli colníkmi vyprevadený z krajiny. 

Nabudúce by som chcel, tak ako v prípade mojej Balkántour I. a II., priniesť popis celej cesty aj s nejakými fotkami.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét. Tri z nich môžu mať oceány z tekutej vody.

KOMENTÁRE

Každý astronóm a tvorca nových liekov im pripomína, aké sú nuly

Namiesto cesty ľudstva na Mars, rozprávajú blázni o malom človeku.


Už ste čítali?