Útek z Bali (foto)

Autor: Marián Repáň | 9.1.2012 o 7:59 | Karma článku: 8,39 | Prečítané:  2252x

Dovolenku na Bali som dostal ako odmenu za môj prínos pre spoločnosť, s ktorou spolupracujem. Bola to pobytová dovolenka v hotelovom rezorte a teda nič pre mňa. Žiaľ Slovač väčšinou nechce spoznávať cudzie krajiny, len vylihovať v hotelových rezortoch a chľastať. Tak som s dostatočným časovým predstihom plánoval ako sa z rezortu vytratiť a vidieť čo možno najviac z toho, čo Indonézia ponúka. Uspel som len čiastočne.

Okrem toho, čo vám ponúka hotelový rezort, čiže dokopy nič, boli pre nás pripravené 3 fakultatívne výlety v rámci ostrova. Väčšinou je to len divadielko pre turistov, ktorý takto kĺžu po povrchu a nemajú šancu krajinu spoznať. Len sa prizerajú tomu, čo im je podsunuté pod nos. A väčšine to žiaľ na vlastnú škodu stačí.

Batiková dielňa. Cirkus číslo 1 pre turistov. Ale klobúk dole pred výsledkom ich práce, batikované látky sú nádherné. Rozoznať ich ale od priemyselne vyrobenej nedokážete, tak opatrne...

24.jpg

Aj na Bali máte možnosť vidieť ryžové terasové polia. Malebné, odhliadnuc od toho, že takáto oblasť na Bali je jediná a to znamená, že je plná turistov hromadne zvážaných zo všetkých oblasti ostrova a predajcov snažiacich sa o drobný zárobok s čínskymi napodobeninami miestnych originálnych výrobkov.

54.jpg

Jedna z troch úrod ryže do roka bola nedávno zasadená.

79.jpg

Jeden z tisícov chrámov na Bali a každodenné obety niektorému z vyše milióna bohov uctievaných v Indonézií.

89.jpg

159.jpg

Scenéria blízko iného chrámu.

186.jpg

Kopi luwak najkvalitnejšia káva sveta po tom, čo opustí cibetkin tráviaci trakt. Našťastie chutí lepšie ako vyzerá. Cirkus číslo 2 pre turistov. Kúpite ju aj lacnejšie len treba ísť tam, kde nenadháňajú turistov. Inak by si vám predsa nemohli dovoliť ponúknuť šálku kávy, za ktorú by ste v Európe zaplatili 10-15€, zadarmo. Niekto to zaplatiť predsa musí.

244.jpg

Stolárska dielňa. Cirkus číslo 3 pre turistov. K týmto cirkusom cítim potrebu podotknúť ešte jednu vec, nakoniec medzi zbehlejšími cestovateľmi známu. Fungujú na tom, že delegáti cestovných kancelárií sa s majiteľom prevádzky dohodnú na provízií z obratu, ktorý tam skupina spraví a preto radi privedú skupinu aj nabudúce.

Nekritizujem to, len im skúste nabudúce navrhnúť, že chcete ísť niekam inam, do inej prevádzky:-). Zažijete nádherné vystúpenie, že prečo to nejde.

263.jpg

Besakih na úpätí sopky Batur. Nebyť množstva turistov a veľkej oblačnosti znemožňujúcej pohľad na sopku, tak by tento komplex chrámov na siedmich terasách so sopkou v pozadí mohol byť to najkrajšie, čo sa dá na Bali vidieť. Cestou späť som si kúpil a skonzumoval plod durianu a znepríjemňoval svojim dychom dvojhodinovú spiatočnú cestu autobusom celej jeho posádke. Vraj je to najsmradľavejšie ovocie. Usudzujúc z ich reakcií sa s týmto tvrdením asi dá súhlasiť.

365.jpg

389.jpg

393.jpg

Všadeprítomné deti.

412.jpg

No a prichádza vrchol výletu. Ako som už predznačil, Indonézia ponúka viac ako len ostrov bohov. Z toho množstva som si určite nemohol nechať ujsť návštevu najväčších hinduistických a budhistických pamiatok sveta. Pranbanan a Borobudur. Vzdialených len hodinu letu na ostrove Jáva.

A tak som jedného večera zhrozenej delegátke oznámil, že nadránom odlietam a dočasne opúšťam hotelový rezort. Mnohí asi neviete ale všetky Indonézske aerolinky majú zákaz lietať do Európy. Pričasto totiž padajú z oblohy. Tak som kúpil spiatočné lístky sebe a partnerke na tie najmenej padajúce a vložil náš život do rúk prozreteľnosti.

Je fascinujúce na vlastnej koži zažiť rozdiely medzi medzinárodnými letmi a domácimi. To isté platí aj pre terminály letiska. Mal som pocit, že som sa ocitol vo filme zo šesťdesiatych rokov.

V Yogyakarte nás malo čakať auto so šoférom, ktoré nás však nečakalo. Po pár telefonátoch a nekonečnom vysvetľovaní nás za hodinu a pol vyzdvihol šofér, ktorého angličtina pozostávala zo slovíčka YES a SIR a vyrazili sme do ulíc kultúrneho centra Jávy. Človeku sa až rozum zastavuje, keď vidí, čoho boli tunajší obyvatelia schopní v 8. a 9. storočí. Kde vtedy bola Európa a aké temné časy ešte mala pred sebou? A tu existovala civilizácia schopná takýchto stavieb.

Pranbanan

467.jpg

476.jpg

490.jpg

514.jpg

518.jpg

524.jpg

525.jpg

529.jpg

538.jpg

Borobudur

606.jpg

614.jpg

529.jpg

652.jpg

657.jpg

664.jpg

671.jpg

674.jpg

681.jpg

689.jpg

Predposledný deň sme stihli ešte trojhodinové šnorchlovanie pri koraloch a pomaly začali myslieť na návrat.

0712.jpg

0853.jpg

Nasledujúca poloha na dovolenkách nie je vôbec podľa môjho gusta ale niekedy to skrátka bez toho nejde:-) Najmä keď si ju neorganizujete sami ale ste nútení sa prispôsobiť väčšej skupine. Pravdou ale je, že mi tých pár dni povaľovania tento krát padlo dobre. Tento rok som cestoval viac ako kedykoľvek predtým a keďže som si to celé zabezpečoval sám, rád som si na koniec roka štyri dni poležal na pláži.

922.jpg

Prajem veľa splnených cestovateľských snov v začínajúcom roku. Ja si ďalší idem plniť už čoskoro.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Café Európa: Aká bude budúcnosť Česka a Slovenska v Európe

Aké je naše miesto v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

DOMOV

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?