Idea, ktorá čoskoro zmení náš svet?

Autor: Marián Repáň | 18.3.2012 o 23:03 | (upravené 7.4.2012 o 14:39) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  618x

To tvrdí magazín TIME, ktorý zaradil „collaborative consumption“ (voľne preložiteľné ako spoluspotrebiteľstvo) medzi 10 ideí, ktoré radikálne zmenia svet v najbližšom období. Rozumnou voľbou dneška už nie je vlastniť, ale zdieľať.

 collaborativeconsumption.com

Ako sa ďalej píše v článku magazínu TIME, jedného dňa sa pozrieme späť na 20. storočie a budeme sa diviť, prečo sme vlastnili toľko veci. Po tisícročiach, v ktorých žila väčšina ľudí z ruky do úst, v 20. storočí priemyselné ekonomiky západu a nakoniec aj veľká časť zvyšku sveta začala chrliť spotrebný tovar.

Nie je preto asi až tak prekvapivé, že tendencie k racionálnejšiemu využívaniu zdrojov (ľudských, prírodných, finančných) začínajú v posledných rokoch vznikať práve v kolíske tejto spotreby, Spojených štátoch Amerických.

Významným spôsobom k tomuto rozvoju prispela aj ekonomická recesia, ktorá odštartovala v USA v roku 2008.

Zrejme je aj preto na čase, aby sa podobné tendencie začali šíriť aj starým kontinentom, ktorý je tento krát v epicentre ekonomických problémov.

Sú to práve mladí ľudia nezaťažení minulosťou, ktorí v nespokojnosti so svojou situáciou a pri vyhliadkach na celoživotnú slučku okolo krku vo forme hypotéky, sú vodcovskou silou k odlišnému spôsobu konzumácie.

Spoluspotrebiteľstvu: prenajímaniu, požičiavaniu, vymieňaniu, zdieľaniu, ... namiesto nakupovania.

Koncept bol obhájený Rachel Botsmanovou a Roo Rogersom, spoluautormi "What's Mine Is Yours: The Rise of Collaborative Consumption" (Čo je moje je Vaše: Vzostup spoluspotrebiteľstva).
Botsmanová vo svojej reči na TEDx konferencií v Sydney v roku 2010, opisuje spoluspotrebiteľstvo ako "nový sociálno-ekonomický veľký nápad sľubujúci revolúciu v spôsobe, akým konzumujeme".
Botsmanová vidí spoluspotrebiteľstvo ako sociálnu revolúciu, ktorá umožňuje ľuďom "vytvárať hodnoty zo zdieľaných a dostupných zdrojov tak, že vyvažujú osobnú sebeckosť s dobrom väčšej komunity".

Skutočným benefitom spoluspotrebiteľstva je však podľa Rachel Botsmanovej, opätovný vznik komunít, spoločenstiev, v ktorých si jej členovia navzájom dôverujú, i keď sa doteraz nepoznali.

Nižšie uvádzam odkaz na stránku, kde môžete vidieť príklady takýchto spoločenstiev vo svete. A ešte odkaz na zopár zaujímavých článkov zaoberajúcich sa týmto globálnym trendom.

http://www.collaborativeconsumption.com/the-movement/snapshot-of-examples.php

http://www.collaborativeconsumption.com/buzz-and-press/press-and-reviews.php

Na záver by bolo asi vhodné uviesť, že zatiaľ neexistuje vo svete jednoznačne zaužívaná terminológia popisujúca tento novodobý trend, zahŕňajúca jeho jednotlivé smery. Nehovoriac o Slovensku. Použitý termín spoluspotrebiteľstvo nie je práve najvýstižnejší ale to nie sú ani ostatné, či už ide o zdieľané užívanie, zdieľanú spotrebu, spotrebiteľskú spolupráca alebo iné možné varianty, viac či menej podarených pokusov o ich popis, o ktoré sa už pokúšajú aj na Slovensku. Viď tu, čo ma mimochodom nesmierne potešilo.

Nabudúce o platforme požičiavania a zdieľania veci, ktorá je podľa mňa pre ľudí najprínosnejšia a ktorá tu existuje odjakživa na lokálnej úrovni. V rámci rodiny alebo medzi priateľmi. Dnes však už aj medzi ľuďmi v rámci celých dedín, miest a okresov, ktorí sa osobne doteraz nepoznali a napriek tomu bezpečne zdieľajú svoje veci.

Každý asi vie, že nakupovanie nie je racionálna ale emocionálna záležitosť. Ak sa práve teraz nechystáte ísť niekde nakupovať, pozrite si racionálne dôvody prečo nahradiť nákup veci, ktoré potrebujete raz za čas, za ich požičiavanie a spoločné využívanie na prvom spoluspotrebiteľkom portáli na Slovensku a v Čechách. www.odkomunity.sk

Som zvedavý na vaše komentáre pod blogom. Dúfam, že budú konštruktívne. Označení za komunistu, socialistu a utopistu som si už užil v komentároch pod článkami, ktoré o projekte vyšli, dosť. Potešil by som sa konečne aj VECNEJ DISKUSIÍ. Pre a proti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Café Európa: Aká bude budúcnosť Česka a Slovenska v Európe

Aké je naše miesto v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

DOMOV

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?