Prečo kupovať, keď si môžeš zadarmo požičiavať?

Autor: Marián Repáň | 10.4.2012 o 8:50 | (upravené 10.4.2012 o 9:49) Karma článku: 8,74 | Prečítané:  2589x

Poznáte to? Potrebujete vyvŕtať dieru do steny a vŕtačku nemáte. Tí šťastnejší zavolajú priateľa, ktorý ju má a požičajú si ju. Tí menej šťastní bežia do obchodu a utratia niekoľko desiatok euro za hobby vŕtačku. Potom ju na pár rokov odložia, kým ju budú opäť potrebovať. A výsledok? Zbytočne vyhodené peniaze a ďalší „krám“ na poličke. Veď ste potrebovali len dieru v stene a nie vŕtačku. Riešenie je však naporúdzi, len o ňom asi neviete.

Sami najlepšie viete, koľko veci, ktoré potrebujete raz za čas, doma máte. Miesto, ktoré zaberajú a prostriedky, ktoré ste na ne vynaložili nie sú zanedbateľné. Skúsili ste si to niekedy spočítať?

Kedysi to bolo jednoduchšie.
Či ste bývali v meste alebo na dedine, zabehli ste k susedovi a on vám čokoľvek požičal. Dnes nie je ojedinelé, že sused nepozná ani vaše meno, nieto aby Vám ešte niečo požičal. A nakoniec ako máte vedieť, že práve on má to, čo potrebujete?

Nedávno spustený nekomerčný komunitný projekt si vzal na plecia asi neľahkú úlohu, vytvoriť na slovenskom internete komunitu, v ktorej si budú ľudia radi takto pomáhať. Len tak, pre dobrý pocit. A ešte aj preto, že takto...
... získajú dodatočný príjem z veci, ktoré vlastnia a môžu požičať.
... ušetria za nákup veci, ktoré potrebujú iba občas a tu si ich môžu požičiavať.     
... znížením spotreby prispejú k ochrane životného prostredia.
... zmiernia plytvanie vyčerpateľnými zdrojmi surovín na Zemi.
... podporia rozvoj lokálnych komunít a spolupatričnosť v nich.
... umožnia ľuďom nezištne si pomáhať.
... zlepšia život znevýhodneným a ohrozeným skupinám občanov, ktorí ušetrené prostriedky využijú na potrebnejšie veci.

Riziko zneužitia systému a prípady nepoctivého konania minimalizuje niekoľko bezpečnostných prvkov. Tie chránia užívateľov a ich majetok, ktorý takto môže poslúžiť tam, kde ho je dočasne treba. Aby staré známe "za dobrotu na žobrotu", neplatilo aj tu a tí, ktorí chcú pomáhať na to v konečnom dôsledku nedoplatili. Požičiavanie tak nemusí byť o nič riskantnejšie, ako napríklad nakupovanie cez eBay.

A že na toto existujú komerčné požičovne?
Skúste si požičať  v nejakej požičovni mlynček na mak, formu na bábovku, cestovný adaptér, kufor alebo v knižnici knihu, ktorú vydali pred mesiacom:-). Všetko sú to pritom príklady veci, ktoré občas potrebujeme. Je racionálne všetko vlastniť, ak už existuje možnosť si veci, ktoré potrebujeme iba občas, navzájom recipročne požičiavať?

Bez vašej pomoci to ale nepôjde. Tak nám prosím pomôžte. Pripojte sa ku komunite, ponúknite svoje veci a šírte túto humanitnú myšlienku nielen medzi vašimi priateľmi.

Viac informácií aj tu: Idea, ktorá čoskoro zmení náš svet?
a tu: Vlastniť je ekonomický nezmysel, ak môžete zdieľať.

dakujeme.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Café Európa: Aká bude budúcnosť Česka a Slovenska v Európe

Aké je naše miesto v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

DOMOV

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?