Koniec alebo práve začiatok? OdKomunity na ReStart Slovensko.

Autor: Marián Repáň | 12.11.2012 o 2:36 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  363x

Hack Camp prvého ročníka ReStart Slovensko skončil len pred pár hodinami. Napriek tomu, že som unavený ako už dávno nie, už hodinu a pol sa snažím neúspešne zaspať. Viečka len veľmi ťažko držím otvorené, zato mozok pracuje na plné obrátky. A hladina hormónov v krvi je stále vysoká. Lomcuje mnou stále vzrušenie a energia, ktorú bolo cítiť počas celého víkendu, keď sa pár nadšencov stretlo na jednom mieste a bez myšlienok na dennodenné starosti sa pokúsili vytvoriť niečo výnimočné. Všetka česť organizátorom. Ostal však vo mne aj pocit obáv, čo bude ďalej. A tak sa pokúsim preniesť niečo na papier (monitor:-)), možno mi to pomôže aspoň zaspať, ak už nič iné.


ReStart Slovensko si dal za cieľ spojiť komunitu nadšencov, ktorí majú nápady, ako v rôznych oblastiach zlepšiť Slovensko a náš život v ňom, s komunitou ľudí, ktorí ich dokážu oživiť. Programátori, grafici, dizajnéri, vývojári, marketéri a ďalší ľudia s bohatými skúsenosťami v rôznych oblastiach.

Sedem projektov, na ktorých sa pracovalo, postúpili cez sito dvoch kôl. Hlasovanie verejnosti a hlasovanie odbornej poroty.
Zoznam všetkých projektov nájdete tu.

Medzi postupujúcimi bol aj ten môj. Alebo skôr ten náš, keďže projekt sa dnes presne rok uchádza o priazeň verejnosti a časť z nej naň reaguje veľmi pozitívne. OdKomunity.sk za rok existencie na Slovenskom webe oslovila vyše 1300 rôznych jednotlivcov, rodín, organizácií ale aj komunít. A preto som prišiel s nápadom rozšíriť projekt o mobilnú verziu, práve ktorá sa dostala spolu s ďalšími šiestimi projektmi na spomenutý Hack Camp.

Keď som v piatok odchádzal do Žiliny vôbec som netušil, že mobilná verzia OdKomunity je jediný projekt, ktorý nemá realizačný tím. Bol som len ja a mal som prísľub pomoci od jedného účastníka, programátora.
Ostatné tímy boli viac menej kompletné alebo minimálne aspoň čiastočne funkčné. A tak príhovor, ktorý mal každý z predkladateľov projektov už v piatok, som venoval prosbe, aby ďalší účastníci, ešte nerozhodnutí, ktorému projektu pomôžu, nepripustili, že sa tam budem len dva dni túlať a nebudem mať s kým pracovať.

Nakoniec sa k nám postupne v priebehu víkendu pridali ďalší dobrovoľníci ochotní venovať svoj čas, vedomosti a schopnosti a spoločne sme sa pokúsili za tak krátku dobu spraviť pre projekt maximum.

Kto lepšie pozná web OdKomunity.sk asi tuší, že nie je možné za dva dni spraviť zásadný pokrok v jeho mobilnej verzií. A tak Hack Camp skončil a mobilná verzia OdKomunity zostala vo veľmi rannom štádiu rozpracovanosti. Ďalší takýto Camp už nebude a prezentácia projektov je už 29.11.2012, kde pozvaní hostia svojimi hlasmi rozhodnú, ktoré tri projekty sa stanú výhercami troch 5000€ grantov na ich dokončenie.

Ako som už skôr napísal do súťaže som projekt prihlasoval ako jediný, kto nemal tím, ktorý na projekte bude pracovať. Som nesmierne vďačný, že sa našli ľudia, ktorí mi počas posledných hodín boli spolubojovníkmi. Ale každý máme svoj život, a tak z dobrovoľníkov sa prirodzene a pochopiteľne už o pár hodín stanú pracujúci, ktorí majú svoje každodenné starosti a musia im čeliť. Napriek tomu, že mi prisľúbili, že ak budú môcť, priložia ešte ruku k dielu, aby bol projekt aspoň v odprezentovateľnom stave a mohol sa uchádzať o grant, ktorý má zabezpečiť jeho financovanie, v žiadnom prípade to nemôžem od nich žiadať a očakávať ako samozrejmosť. Pre projekt už spravili omnoho viac, ako mnohí z registrovaných používateľov na webe OdKomunity.sk alebo .cz.  
A preto tá obava, o ktorej som písal na samom začiatku. Dokáže OdKomunity v konkurencií ostatných projektov, z ktorých každý má niekoľkočlenný tím, obstáť a uchovať si šancu na výhru? Tieto tími nebudú zaháľať, ale budú na projektoch intenzívne pracovať do poslednej chíľe, aby ich odprezentovali v ten deň D v čo najlepšom svetle.
Mne len zostáva dúfať a nádejať sa, že každý jeden z dobrovoľníkov, ktorí OdKomunity venovali svoje úsilie, počas týchto dvoch dni, si ešte nejaký čas nájde. Bude to však stačiť v konkurencií tímov, ktoré na tom môžu pracovať omnoho intenzívnejšie a navyše spolu?

Šanca tu určite je a nie je v mojej povahe sa dopredu vzdávať. Tak v najhoršom prípade predstúpim pred publikum a odprezentujem to, čo sa nám spolu podarilo vytvoriť za tých pár hodin. Spravím pre to všetko, aby som presvedčil, že to málo, čo vidia by s 5000€ mohlo byť dokončené. A mohlo by slúžiť v prospech množstva ľudí.

Je tu však priestor, ktorý by mobilná aplikácia OdKomunity pri vašej plnej podpore, mohla využiť. A získať tak rovnakú čiastku aj v prípade, že by som účastníkov galavečera, kde sa rozhodne o víťazoch, nedokázal presvedčiť.

Portál Ľudia Ľuďom, ktorý je partnerom ReStart Slovensko prisľubil, že tri zo siedmich projektov, ktorým sa podarí na stránke www.ludialudom.sk získať najviac darcov, obdržia 5000, 3000 a 2000€ na dokončenie projektu.

OdKomunity tam zaregistrujem už dnes a pokúsim sa opätovne uchádzať o vašu podporu. To, či OdKomunity má šancu tieto prostriedky získať je len vo vašich rukách.
Ak budeme mať najviac darcov, pozor nemusí sa jednať o najvyššiu vyzbieranú sumu, ale o najväčší počet ľudí, ktorý prispejú na projekt, mobilná aplikácia uzre svetlo sveta aj v prípade, ak by som nepresvedčil o kvalite a prospešnosti OdKomunity hlasujúcich hostí galavečera.

Bližšie informácie, ako môžete pomôcť, prinesiem ihneď po registrácií projektu na zmienenom portáli.

Chcel by som však pred tým poznať váš názor. Ste ochotní poslať 1€ na túto výzvu? Bude vás toľko, aby sme dokázali vyhrať? Pri hlasovaní verejnosti o postupujúcich projektoch v ReStart Slovensko sme totiž postúpili len s odretými ušami. A nehambím sa priznať, keď si spomeniem, že v ReStart Česko OdKomunity nepostúpilo ani do druhého kola, že sa obávam, či bude vaša podpora dostatočná.

Prosím neberte to v zlom, ale moje sklamanie by bolo obrovské, ak by OdKomunity ani tentokrát nezískalo vašu podporu a teda aj prostriedky na ďalší rozvoj. A len ťažko by som hľadal zmysel v pokračovaní v práci na projekte, ktorému som venoval tak veľa, s cieľom vytvoriť niečo, čo môže a bude pomáhať prinavraciať zodpovednosť a dôveru opäť medzi ľudí. Hlavne o tom totiž OdKomunity je.

Asi sa to nezaobišlo tentokrát bez gramatických chýb, nech je mi ospravedlnením, že je pol tretej po polnoci a ledva držím otvorené oči.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Café Európa: Aká bude budúcnosť Česka a Slovenska v Európe

Aké je naše miesto v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

DOMOV

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?