A finanční poradcovia nebudú mať čo žrať.

Autor: Marián Repáň | 18.2.2013 o 8:55 | (upravené 18.2.2013 o 10:46) Karma článku: 8,72 | Prečítané:  2040x

Kto z nás má skúsenosť s finančným poradcom alebo poisťovákom? Takmer všetci. A koho skúsenosť je s odstupom času pozitívna? Takmer nikoho. Aspoň tak to počuť z každej strany. Prekvapivé potom je, že napriek povesti, ktorú táto profesia má, si ľudia stále nechávajú „objektívne radiť“. A pritom stačí vedieť následovné:

 1. Či idete ku kaderníkovi alebo právnikovi, za jeho služby platíte. U poradcu neplatíte.(Dnes síce zákon pod finančným poradcom rozumie človeka plateného klientom. Ak ho platí poisťovňa, je to sprostredkovateľ. Vžité názvoslovie však prežíva a ešte dlho bude.)

  Ak teda za poradenstvo takéhoto človeka neplatíte, zákonite ho platí spoločnosť, ktorej produkty vám predá. Ak nič nepredá, nebude zaplatený a nenaje sa. Pokušenie predať vám čokoľvek je potom značné. Veď má hlad. Česť výnimkám, ktoré dobrovoľne hladujú.

 2. Výber produktu nie je jadrová fyzika ani onkochirurgia. Informácie, ktorými poradcovia disponujú sú verejne dostupné a na ich spracovanie väčšinou stačí zdravý sedliacky rozum.

 3. Vybrať si ten správny produkt vyžaduje, aby ste si naštudovali dostupné produkty na trhu a identifikovali, v akej miere každý z nich spĺňa vaše individuálne požiadavky.

  Uvediem príklad. Každá z poisťovní ponúkajúcich havarijné poistenie na Slovensku vám preplatí škodu, ak vám zhorí auto. Ak vám ho ale niekto úmyselne podpáli, jedná z poisťovní už škodu neuhradí. A takýchto rôznych „drobností“ je v poistných podmienkach ukrytých množstvo. Preto by ste mali vedieť, čo chcete a zistiť, kto to poskytuje.

 4. Vyžaduje to čas. Hodiny, skôr desiatky. Ale ako často si niečo poisťujete? Nespokojnosť ľudí pri poistnom plnení pramení najmä z nenaplnených očakávaní spôsobených nesprávnym výberom poistenia. Možno raz, keď to budete najviac potrebovať, pri poistnej udalosti, sa vám zíde, že ste si poistné produkty v minulosti detailne porovnali a dobre si vybrali. Výčitka niekomu, kto vám zle poradil, je malá náplasť za spôsobené straty.

 5. Cena nie je hlavným kritériom výberu! Viem, že väčšina Slovákov počíta každé €. Ale treba si byť vedomý toho, že všetko niečo stojí. A kompromis v tomto smere ide väčšinou na úkor ochrany.

  Neznamená to však, že to najdrahšie je to najlepšie. To najlepšie je to, ktoré spĺňa vaše požiadavky v maximálnej miere. Vyberať poistenie iba podľa ceny, sa vypláca, iba ak k poistnej udalosti nikdy nedôjde. Ak k nej však dôjde, správne zvolené poistenie vám ochráni majetok či rodinu. A to je snáď dôvod, prečo platíte poistenie. Chcete byť chránený, nie čo najviac ušetriť na poistnom. Či nie?

Náročné? Komu by sa to chcelo? Riešenie však existuje. Teda neexistuje, ale mohlo by.

Stačilo by, keby existovala online služba, ktorá by porovnávala produkty na základe rôznych parametrov, kde by sme si naklikali, čo požadujeme a dostupné produkty by sa nám zoradili podľa zhody s našimi požiadavkami.
Také porovnanie by potom nezabralo viac ako pár minút. Heuréka.

Otázne je, či by o takú službu bol vôbec záujem, keďže máme do toho vrecka hlboko. Zadarmo ju asi neponúkne nikto. Zrejme to je aj dôvod prečo zatiaľ neexistuje. A podľa mňa najmä pre to, že si ľudia poistky skrátka neporovnávajú.

Teda ja to robím, keďže som sám v minulosti vyše dekádu pôsobil v poisťovníctve. Dokonca s myšlienkou na vytvorenie takejto služby, web stránky, na ktorej by sme si sami porovnali poistné produkty dostupné na trhu na základe našich individuálnych požiadaviek, som vtedy opakovane koketoval. Doba tomu však nepriala.

Otázka, ktorú som si začal opätovne klásť po mojom predchádzajúcom blogu je, či už na Slovensku na takú službu doba dozrela.
Koncept mám dávno hotový a odložený, len ten dopyt stále nevidím .....

Dobrú chuť poradcovia, zdá sa, že vaša hostina ešte nekončí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Café Európa: Aká bude budúcnosť Česka a Slovenska v Európe

Aké je naše miesto v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

DOMOV

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?